Nezastavit se ve vesničce s takovýmto krásným názvem prostě nešlo
 
 
Společné klubové odpoledne a večer ve Freibergu
27. 2. 2010
 
 
Setkání Šumaváčku s tanečníky z klubu Silver Miners z Německého Freibergu rozhodně nebylo první. S Andreou a Andreasem jsme se poprvé setkali před dvěma roky ve Vyšším Brodě, když přijeli na náš klubový večer. Pak jsme pozvali tanečníky na další náš klubový večer. Protože jsme ho pořádali v Kadani, přijelo tanečníků mnohem víc. Následovala naše návštěva u Silvers Miners a několik vzájemných potkání na různých klubech či evropských square dance jamboree. Naše potkávání vyústilo v uspořádání společného klubového odpoledne a večera.
Vyrážíme směr Drážďany a za několik desítek minut po jejich projetí jsme na místě. Do noci sedíme – a protože u Andrease a Andrei, kde bydlíme, jsou na návštěvě i jiní tanečníci, diskutujeme o všem možném, hlavně tedy o tanci.
Na klubovém večeru druhý den se sešlo 153 tanečníků. Střídáme se s callery Silver Miners, já učím country. Pro velkou většinu tanečníků jde o premiéru tohoto stylu. Přesto, že díky square dancingu znají celou řadu figur, mnoho z nich je pro ně nových. O postupech v duple proper či duple improper ani nemluvě. Měl jsem trochu strach, zda se jako zarytí „skvéráci“ nebudou nudit, ale naopak byli nadšení a na parket se stavěli téměř všichni.
Byl to báječný víkend, už se těším, až si mezi německé tanečníky opět vyjedeme.
   
                      

Míra, mixpult a Mistrák v cloggingu

Že je Míra Procházka vynikajícím tanečním lektorem a callerem, to je známá věc. Věděli jste však, že je i schopným zvukařem? V posledních měsících snad možná ještě více zajišťuje kvalitní zvuk než vyučuje country. Proto nesměl chybět ani na 12. mistrovství v cloggingu, které každoročně vyhlašuje CCCDCA. A jak to tedy vypadalo 9.5. v Prachaticích u zvukařského stolku? (Na první fotce je s Mírou moderátor Roman Pastorek.)

   

      

"Country pro všechny"
aneb
Jak se tančilo na pořadech Míry Procházky pro děti ze základních škol

   

Martin Žák vydává nové písničkové album!!!
CD Není cesta zpátky

Martin opouští dosavadní roli vyprávěče dávných příběhů, aby zde oživil některé ze svých nejniternějších obrazů:
„Přestože si vůbec nejsem jistý jejich přijetím, vím, že je to pro tentokrát ta nejsprávnější cesta. Moje vlastní cesta. Způsob, jak se nerozejít sám se sebou…“
 
19.CSDCTS v Táboře 24.-26.4. bude jednou z prvních příležitostí, kde bude nové CD v prodeji! 
 
Písničky z nového CD budete mít možnost slyšet v pátek 24.4. od 22:30 na vystoupení "Martin Žák, jak ho neznáte", které se uskuteční v rámci 19.CSDCTS v Táboře!
Další povídání k novému CD zde: CD_Martin_Zak.pdf (1730 KB)

 

 Míra Procházka při callerování 
square dancingu a tradičních country tanců
neděle 11.1.2009 - Německo, městečko Haidmühle

   

 

Napsali o nás na www.mojekadan.cz :

 

Soustředění country tanců                                                                                            
 
Napsal Jana Corradini  
Pondělí, 21. červenec 2008
Myslíte si, že prázdniny jsou od toho, abychom jen odpočívali a lenošili? Jiný pohled na prázdniny mají na Šuplíku! Od soboty 12. do soboty 19. července se domeček stal útočištěm pro členy tanečního soustředění moderního square dancu. Toto soustředění je putovní, má bohatou tradici, koná se již 15. rokem a u nás v Kadani proběhlo podruhé. Je určeno všem tanečním kroužkům, jak pro děti, tak pro dospělé. Na Šuplíku se sešlo přes dvacet dětí, přičemž těm nejmenším bylo 7 let.
Ptáte se, o čem vlastně square dance je? Tanečníci se musejí naučit základní figury, které jsou sjednocené po celém světě. Podle toho, kolik jich umí, se řadí do tří stupňů. Nosí se polodlouhé sukně, které mají dosahovat ke kolenům a jejich součástí jsou bohaté spodničky. Důležitou postavou je tzv. caller, který netančí, jen vyslovuje názvy figur a tanečníci je provádějí. Česko je ve světě raritou, a to díky tomu, že u nás vznikají čistě dětské kluby. Celou tuto akci uspořádal Square dance club Šumaváček z Vyššího Brodu pod vedením Miroslava Procházky, který je prezidentem asociace dětských country tanečních souborů. Den před odjezdem proběhla i tzv. graduace, což bychom mohli přirovnat k předávání maturitního vysvědčení, jenže místo něj dostanou „graduanti“ Friendshipbook, do které poté sbírají podpisy callerů z navštívených klubů. Celkem graduovali čtyři zkušené tanečnice, tři z 1. stupně basic a jedna z 2. stupně mainstream. K této slavnostní příležitosti upekl Pepíno z kadaňského DDM dort, na kterém si všichni pochutnali. Tanečníci si pozvali i své kolegy z německého klubu Silver Miner Freiberg, aby si společně užili klubový večer, během kterého se tančilo, připraveny byly švédské stoly a za dětmi přišel i samotný Maxipes Fík. „Důležité je, že nejde o soutěžení! Square dance je především o tanci, kamarádství a cestování. Díky němu můžete procestovat třeba celý svět a v jednotlivých klubech dostáváte odznáčky, kterým se říká dangle. Co se týče soustředění, s dětmi se mi pracovalo skvěle a myslím si, že jsme odvedli kus práce“, dodal na závěr Miroslav Procházka. Malou vadou na kráse celého týdne se stala odstávka teplé vody, kterou ovšem odstranili Vodní sporty Kadaň, které poskytly své zásoby.

 

Perlička z country parketu

Hodně souborů se v poslední době věnuje tvorbě nejrůznějších vystoupení. V letošní taneční sezoně jsem jich měla možnost vidět více než dost. A víte, které vystoupení bylo to nej, nej, nej ??? No přece to, které mělo největší aplaus ! Kdo jste byl 7.-9.3. na RDP v Táboře, tak už jistě tušíte, které slavné vystoupení mám na mysli. Ano ! Poprvé v taneční historii jsme viděli sólové vystoupení samotného velkého callera Míry Procházky !!! Svou jedinečnou a originální choreografii nazval "Vystoupení z kárky". I když se Míra snažil, seč mu síly stačily, diplom v prestižní soutěži "O Cenu pana školníka" bohužel nezískal. Tak třeba příště ...  (Doufám, že mě Míra za toto přátelské "napráskání" nezaškrtí ...) tanečnice Jitule