CSDCTS – Celostátní setkání dětských country tanečních souborů
 
 

Akcí roku je každoročně CSDCTS. Jubilejní 25. ročník proběhl 24.-26. Dubna 2015.

Dovolte mi malé ohlédnutí. Bylo to v roce 1990. Tehdy jsem děti ze Šumaváčku vzal na velkou akci pořádanou Dvoranou do Soběslavi. Bylo tam asi 600 tanečníků, Jasan Bonuš nás nenechal ani chviličku zahálet, Jeff nám calleroval „škváru“ (jak jsme slangově říkali square dancingu) stylově na škvárovém hřišti do dvou v noci a bylo to úžasné. Jedna z nejkrásnějších akcí, na kterých jsem do té doby byl. Krásně jsme si zatancovali – až na.... Až na několik nepříjemných zážitků či konfliktů mezi dětmi a několika dospěláky. Byli jsme tehdy jediný dětský soubor na této akci a před tím nebylo zvykem, děti na víkendy vozit. Country tance byly zkrátko výsadní doménou dospěláků. Ti nebyli do té doby zvyklí, že by se na parketu mohly objevit děti a někteří z nich to docela nelibě nesli (a tento trend pak u některých dospěláků ještě řadu let přetrvával). Podotýkám, že děti měly v té době odtancovány stovky hodin – jako ředitel kulturáku jsem neměl problém s prostory na zkoušení a tak jsme tančili 4x týdně plus jednou, dvakrát měsíčně víkend. Clogging nás jezdili učit tanečníci (a tanečnice) ze Dvorany, square dancing se na našich dětech učil callerovat Medvěd i Opičák, měli jsme za sebou týdenní zimní tancování, kdy do Loučovic přijel Jasan Bonuš s Jitkou a tančilo se od rána do večera. Zkrátka děti uměly, ale subtilní holčička neodtáhne metrákového chlapa, když jde jinam, než by měl. A tito arogantní jedinci, kterým vadilo, že děti reagují na nápovědu včetně anglické úplně bez problémů, dávali dětem svou nadřazenost pěkně najevo. Kladli rovnítko mezi malý a hloupý. 

To bylo podnětem, abych uspořádal obdobnou akci – výhradně pro děti. Problém byl, že nikdo neměl kontakty na jiné taneční soubory. Naštěstí jsem měl okolo sebe skvělé lidi za Prahy, kam jsem čtvrtek co čtvrtek dojížděl ze Šumavy na country taneční pod vedením Jasana Bonuše, k tomu partu nadšených dospěláků ze Šumaváčku a tak v době, kdy nebyly ani kopírky ani internet, jsme vytvářeli letáky na fialové blány, ty se pak tajně na cyklostylu množily a rozesílali jsme je na stovky a stovky adres. Na školy, školské úřady, služby škole, internáty, dětské domovy.... A skutečně se nám podařilo 8. března 1991 přivítat v loučovickém kulturním domě 160 tanečníků ze 12 souborů. Byl to asi nejkrásnější ročník. Poznali jsme, že ve svém snažení nejsme osamocení, že všichni vedoucí mají podobné potřeby a názory. Byla to první víkendová dětská country taneční akce v bývalém Československu. Odstartovala obrovskou lavinu dětského tancování, se kterou se můžete víkend co víkend setkávat.

První tři ročníky tohoto festivalu se odehrávaly v Loučovicích. Na ten třetí, v roce 1993, přijelo již na 300 tanečníků. Bylo jasné, že další rok již není šance se v Loučovicích sejít, protože bychom se jednoduše nevešli.

A tak od roku 1994 až do roku 2000 jsme jezdili do Českého Krumlova. Tam už se tančilo v několika halách, včetně té nejkrásnější – Zámecké jízdárny.

Od roku 2001 zatím dosud máme zázemí v Táboře, tancuje se v šesti halách paralelně, součástí je sobotní soutěž i country bál. Několik let jsme měli i páteční noční koncert jednoho z předních Old Time music umělců – Martina Žáka.

 

Pár desítek skupin, několik set tanečníků, 4-5 tanečních hal, 4 – 6 lektorů. Zábava i poučení. Tak by se daly stručně charakterizovat poslední ročníky této akce. Získala na takové oblibě, že na ni jezdí i některé taneční kluby dospělých, pro které je taneční s dětmi novou zkušeností i motivací k vlastnímu zlepšení. O možnosti tančení na naše přední lektory a callery ani nemluvě.

A tak budete-li chtít na některý ročník této akce také přijet, rádi Vás uvítáme! Letáček k aktuálnímu ročníku najdete vždy v kalendáři akcí.