30. CSDCTS 

Celostátní setkání dětských country tanečních souborů 

Kdy a kde?

Nechte se překvapit!

 
 
 
 
Aktuální slovíčka od Míry Procházky

 

Milí taneční přátelé!

Ne, nebojte. Ten vous je jen dočasný, zkrátka jsem si řekl, že když už se nějakou dobu nebudu pohybovat za mikrofonem, zkusím dát prostor vousům, ať si chvíli dělají, co chtějí. A oholím je teprve, až půjdu zase poprvé do práce. Takže, pokud se obsadí Ivančice, začátkem července budu opět takový, jakého mě znáte.

 

Užívám si domácího učení, výletů (o tom si můžete přečíst níže – Aktuální slovíčka ze 4. května ještě chvíli na webovkách nechám), chodíme na ryby, jezdíme na kole, chystám akce. Je to stále takové nějaká nejasné. Na jednu stranu někteří odvážní již akce pořádají, na druhou stranu poslední informace, kterou jsem získal od MZ je, že stále jsou párové tance zakázané, protože se tanečníci nesmí dotýkat… Tak snad to do července zruší.

  

Na webovky dnes pověsím letáček na Plus v Loučovicích s Davidem „Medvědem“ Dvořákem. Jedná se o náhradní akci za zrušené letní tancování v Loučovicích. Hlásit se můžete již nyní – někteří z vás tak již činí.

Kdo se chystáte do Ivančic, dejte mi vědět, ať vím, na čem jsme s počtem účastníků.

 

Přeji krásný den!

 

   Míra Procházka     

 

 

Milí taneční přátelé!

„Byl pozdní večer…“, tak to by souhlasilo. Za chvíli je půlnoc a já po čase opět sedím u počítače a píši. To je teda máj, co říkáte? Kdybych předchozí větu vyslovil nahlas, byl by v ní slyšet despekt, až otrávení… Před pár roky jsem byl na výletě v Sýrii a připadal jsem si jako u nás dnes. Potkával jsem tam spoustu krásných slečen a žen. No krásných… Spíš jsem si to mohl jen domýšlet. Byly zahalené tak, jako děvčata nyní u nás.  Tak si pánové a kluci nechme rozvíjet svoji fantazii – vlastně teď jsou krásné úplně všechny!

Ale teď vážně. Zatímco někteří rodiče si stěžují, že se musí denně dvě hodiny učit se svými dětmi, že to přetěžuje děti i je, jiní mají pocit, že je to v pohodě. Já teda patřím k těm druhým a učím se s Kristinkou 4 – 6 vyučovacích hodin denně. Zvládal bych i víc, ale nechci ji přetěžovat a otrávit. Zatímco nám pan učitel doporučuje sledovat UčíTelku, osobně ji považuji jen za motivaci k tomu, aby byl udržen režim jakési pravidelnosti.  Než začnou, je pět minut v háji, pak probíhá patnáct minut výuka a už je tam moderátorka, která chce hodnocení dnešní výuky, následně mluví pán z ministerstva a následuje další program… Nic moc. Spíš nic, než moc… Kristinku baví víc druhá třída, než její první.

Snažíme se držet krok s osnovami a nebýt natolik pozadu jako celá třída. Není to úplně stoprocentní, ale docela se držíme. A jinak? Chodíme do přírody, pozorujeme zvířátka, obvyklá i ta méně. Třeba larvy vážek, larvy chrostíků – ukryté v dokonalých schránkách, splešťule blátivé, čolky, pijavky koňské, plovatky bahenní, buchanky (ty a nejen je zkoumáme v mikroskopu, který jsme dostali od jednoho kamaráda – ten určitě netušil, jakou radost nám s ním udělá), ale také nejrůznější ptactvo, netopýry, ještěrky, hady, žáby, srny, laně a jinou lesní, polní i vodní havěť. Pochopitelně zkoumáme i rostlinstvo, mnohé se dá dobře zkonzumovat. Podběl, plicník, lýkovec, dřípatka, sasanky, bledule, okřehek, petrklíče, fialky, vřesovec, střemcha a desítky dalších nám zpestřují toulky letošními koroprázdninami.  Dobrodružné výpravy do noční přírody, nejen za nebeskými vláčky, které před pár dny (možná dodnes, nevím, nesleduji to) brázdily oblohu, ale i za strašidelnými zvuky černého lesa skřípajícího svými kmeny, šumějícího větrem v korunách či strašícího poutníka praskotem větví. O funění divočáků nemluvě. V baťohu nechybí sádra a flaška s vodou na odlévání stop, lahvičky a pytlíčky na sběr vzorků, které následně budeme zkoumat a určovat podle nejrůznějších atlasů z mé rozsáhlé sbírky. K tomu sázíme semínka, sazeničky, užíváme si zahrádky.  A taky rybaříme a hledáme bobří hráze a putujeme po zaniklých osadách a sušíme bylinky a… no zkrátka rozhodně se nenudíme.

Jak to bude s tancováním? To dosud nikdo neví. Ale už se těším, až si zase vezmu do ruky mikrofon. Tyto řádky chci dát na webovky v pondělí 4.5., do pátku chci s Vojtou a Medvědem doladit Ivančice a Loučovice. Vím, že jsem sliboval, že to budu vědět do konce dubna, ale ono se vše tak překotně vyvíjí, že jsem doufal v nějaké zásadní informace od vlády a ministerstev – ale zatím nic...

Mějte se moc krásně a hlídejte se před bacilem!

                  Míra Procházka

A ještě přikládám pár obrázků z toho, jak se během koroprázdnin máme.

  

Mikroskop nás baví. Otevírá se nám úplně nový svět...

Obrázky z výprav za poznáním.

Nahoře: Zvědavě vykukující larvičky chrostíků ze své schránky.

Dole: Další dva chrostíci, dřípatka horská, poznali jste larvu vážky? A ještě sýkora uhelníček a jeden pavouček.

  

    

Bobři jsou hodně pracovití.

Bobří hráz.

Když objevujeme zaniklé osady nalézáme krásná místa.

No není nádherná?

Bylinky a sazeničky ve verandě.

Ten bobr se nemohl rozhodnout, kde bude hlodat...

 

O svatojakubské noci jsme nasbírali devatero kouzelných bylin, uvařili kouzelný čaj, zapálili slavnostní táborák (byť jen ve stolním provedení) a pak jsme si hezky vyprávěli.

Fešanda z vyrovnávačky.

Otakárek fenyklový

 

Pijavku koňskou zná každý, ale už jste viděli splešťuli blátivou? Ano, tu, co znáte z Ferdy a ze Včelích medvídků.

Mladí hydrobiologové v akci.

 

 

 

Dole uvidíte fotky z již smazaných "Aktuálních slovíček".

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 
     

    

 
 

 

TOPlist