30. CSDCTS 

Celostátní setkání dětských country tanečních souborů 

Kdy a kde?

Nechte se překvapit!

 
 
 
 
Aktuální slovíčka od Míry Procházky

 

     

Milí taneční přátelé!

„Byl pozdní večer…“, tak to by souhlasilo. Za chvíli je půlnoc a já po čase opět sedím u počítače a píši. To je teda máj, co říkáte? Kdybych předchozí větu vyslovil nahlas, byl by v ní slyšet despekt, až otrávení… Před pár roky jsem byl na výletě v Sýrii a připadal jsem si jako u nás dnes. Potkával jsem tam spoustu krásných slečen a žen. No krásných… Spíš jsem si to mohl jen domýšlet. Byly zahalené tak, jako děvčata nyní u nás.  Tak si pánové a kluci nechme rozvíjet svoji fantazii – vlastně teď jsou krásné úplně všechny!

Ale teď vážně. Zatímco někteří rodiče si stěžují, že se musí denně dvě hodiny učit se svými dětmi, že to přetěžuje děti i je, jiní mají pocit, že je to v pohodě. Já teda patřím k těm druhým a učím se s Kristinkou 4 – 6 vyučovacích hodin denně. Zvládal bych i víc, ale nechci ji přetěžovat a otrávit. Zatímco nám pan učitel doporučuje sledovat UčíTelku, osobně ji považuji jen za motivaci k tomu, aby byl udržen režim jakési pravidelnosti.  Než začnou, je pět minut v háji, pak probíhá patnáct minut výuka a už je tam moderátorka, která chce hodnocení dnešní výuky, následně mluví pán z ministerstva a následuje další program… Nic moc. Spíš nic, než moc… Kristinku baví víc druhá třída, než její první.

Snažíme se držet krok s osnovami a nebýt natolik pozadu jako celá třída. Není to úplně stoprocentní, ale docela se držíme. A jinak? Chodíme do přírody, pozorujeme zvířátka, obvyklá i ta méně. Třeba larvy vážek, larvy chrostíků – ukryté v dokonalých schránkách, splešťule blátivé, čolky, pijavky koňské, plovatky bahenní, buchanky (ty a nejen je zkoumáme v mikroskopu, který jsme dostali od jednoho kamaráda – ten určitě netušil, jakou radost nám s ním udělá), ale také nejrůznější ptactvo, netopýry, ještěrky, hady, žáby, srny, laně a jinou lesní, polní i vodní havěť. Pochopitelně zkoumáme i rostlinstvo, mnohé se dá dobře zkonzumovat. Podběl, plicník, lýkovec, dřípatka, sasanky, bledule, okřehek, petrklíče, fialky, vřesovec, střemcha a desítky dalších nám zpestřují toulky letošními koroprázdninami.  Dobrodružné výpravy do noční přírody, nejen za nebeskými vláčky, které před pár dny (možná dodnes, nevím, nesleduji to) brázdily oblohu, ale i za strašidelnými zvuky černého lesa skřípajícího svými kmeny, šumějícího větrem v korunách či strašícího poutníka praskotem větví. O funění divočáků nemluvě. V baťohu nechybí sádra a flaška s vodou na odlévání stop, lahvičky a pytlíčky na sběr vzorků, které následně budeme zkoumat a určovat podle nejrůznějších atlasů z mé rozsáhlé sbírky. K tomu sázíme semínka, sazeničky, užíváme si zahrádky.  A taky rybaříme a hledáme bobří hráze a putujeme po zaniklých osadách a sušíme bylinky a… no zkrátka rozhodně se nenudíme.

Jak to bude s tancováním? To dosud nikdo neví. Ale už se těším, až si zase vezmu do ruky mikrofon. Tyto řádky chci dát na webovky v pondělí 4.5., do pátku chci s Vojtou a Medvědem doladit Ivančice a Loučovice. Vím, že jsem sliboval, že to budu vědět do konce dubna, ale ono se vše tak překotně vyvíjí, že jsem doufal v nějaké zásadní informace od vlády a ministerstev – ale zatím nic...

Mějte se moc krásně a hlídejte se před bacilem!

                  Míra Procházka

A ještě přikládám pár obrázků z toho, jak se během koroprázdnin máme.

  

Mikroskop nás baví. Otevírá se nám úplně nový svět...

Obrázky z výprav za poznáním.

Nahoře: Zvědavě vykukující larvičky chrostíků ze své schránky.

Dole: Další dva chrostíci, dřípatka horská, poznali jste larvu vážky? A ještě sýkora uhelníček a jeden pavouček.

  

    

Bobři jsou hodně pracovití.

Bobří hráz.

Když objevujeme zanikllé osady nalézáme krásná místa.

No není nádherná?

Bylinky a sazeničky ve verandě.

Ten bobr se nemohl rozhodnout, kde bude hlodat...

 

O svatojakubské noci jsme nasbírali devatero kouzelných bylin, uvařili kouzelný čaj, zapálili slavnostní táborák (byť jen ve stolním provedení) a pak jsme si hezky vyprávěli.

Fešanda z vyrovnávačky.

Otakárek fenyklový

 

Pijavku koňskou zná každý, ale už jste viděli splešťuli blátivou? Ano, tu, co znáte z Ferdy a ze Včelích medvídků.

Mladí hydrobiologové v akci.

 

 

 

Dole uvidíte fotky z již smazaných "Aktuálních slovíček".

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 
     

    

 
 

 

TOPlist