30. CSDCTS 

Celostátní setkání dětských country tanečních souborů 

Kdy a kde?

Svratka 23.-25.4.2021

 
 
 
 
Aktuální slovíčka od Míry Procházky

 

Milí taneční přátelé!

No – taneční… Co si budeme namlouvat, za poslední rok jsme toho moc nenatancovali… Musím se přiznat, že jsem si ho paradoxně naprosto úžasně užil. Ne, že by mi tancování, callerování, účinkování a pořádání nechybělo, to rozhodně ano. Vždyť jsem v posledních možná dvou letech odjížděl z drtivé většiny akcí a tanečních pořadů, ve kterých jsem nějakým způsobem účinkoval, vracel naprosto nadšený. Zkrátka se podařilo doladit vše, co jsem tanečníkům nabízel do celkem solidní formy a i když to bude znít hrdopyšsky, bylo to skvělé. Alespoň já jsem to tak vnímal a z tanečních sálů, kulturáků i škol jsem odjížděl sice unavený, ale šťastný. A velký dík za toto moje callerské štěstí patří i vám, skvělým tanečníkům a báječným spolupořadatelům!

Nicméně – když se vrátím k tomu, že jsem si tento rok užil… Naplno jsem se věnoval svým dětem Mirečkovi a Kristince. Tak, jako na jaře, tak i v létě, po krátké zářijové přestávce (kdy musela Kristinka do školy) i na podzim a po listopadové přestávce zase nyní. Bylo to občas sice vyčerpávající, ale skvělé. Ráno vstát, fofrem dodělat oběd (který jsem nachystal okolo půlnoci až druhé ráno), pak se čtyři – někdy pět – vyučovacích hodin učit s Kristinkou, do toho dělat logopedická cvičení s Mirečkem a i jinak ho zabavit, aby se nenudil, no a pak to přišlo! Po obědě jsme vyráželi ven, do přírody, do lesa, k potokům, řekám, zvířátkům. S dalekohledem, lupou, kompasem. Do divočiny, kdy jsme lezli pod porostem po čtyřech, vraceli se zaprasení, ale šťastní z toho, jak jsme si den užili, nadšení z toho, co vše jsme poznali a co zajímavého viděli. S krabičkami a pytlíky a lahvičkami a košíky plnými přírodnin a vzorků na mikroskopování nebo na vyrábění všeho možného… V té druhé třídě se veškeré učivo tak nádherně prolíná – literatura provázaná s vlastivědou a dějinami, do toho přírodověda, zeměpis, tělocvik, matematika, psaní, výtvarná výchova a ruční práce a hudebka a… – děti si ani kolikrát nevšimnou, co vše se naučily… Ani neví, že si nejen hrály, ale i se vzdělávaly. Přijde mi to krásné, báječné…

Nádherně jsem si za ten rok odpočinul. Nejen psychicky, ale hlavně fyzicky. Ono vstávat ve čtyři ráno a tahat metráky aparatury není žádný med. Fakt jsem to potřeboval a nechci, aby to vyznělo jako rouhání, ale tuto situaci druhého pololetí loňského a prvního pololetí letošního školního roku si nemohu vynachválit. Jen ještě děti nemusely být ve škole, stačilo by to klidně v květnu… Nebo až v září. Jasně, sociální kontakty jim chybí, ale není to tak strašné. Stejně tak netvrdím, že by vše bylo nepřetržitě zalité zlatou září – občas se konfliktní situace, kdy se Kristince nechtělo dělat to či ono - vyskytly, ale vyřešily se rychle a Kristinka rozhodně po stránce nabývání znalostí, ani po jiných stránkách, nestrádá. Zrovna tak chybí finance, ale to je jiná kapitola, ta méně zajímavá. Nicméně – vzhledem k dlouhotrvající destrukci kultury - pochopitelná, ale o tom se teď nechci rozepisovat.

Nicméně se těším, až zase nějakou tu reprobednu odtáhnu do třetího patra…

Co mě mrzí nejvíc, to jsou pozastavené pravidelné čtvrteční klubové schůzky Šumaváčku. Chybí mi pravidelná intenzivní práce s dětmi, kdy člověk vidí, jak se rozvíjejí, dělají pokroky a krásně jdou dopředu.  Však tu radost znáte sami, je jedno, jestli pracujete s dětmi nebo s dospělými.

Tak jsem zvědav, jak se korosituace bude vyvíjet. Už se těším, až se setkáme na tanečním parketu! Ať už na mých pořadech nebo na tanečních lekcích. Zatím si užívejme každodenních radostí a uvidíme…

Přeji Vám krásné předvánoční těšení, pohodové Vánoce, zkrátka vše hezké, co k tomuto období patří.

Míra Procházka

 

Níže si můžate prohlédnout fotky z již neaktuálních slovíček.

 

 

  

A ještě přikládám pár obrázků z toho, jak jsme se měli během koroprázdnin.

  

Mikroskop nás baví. Otevírá se nám úplně nový svět...

Obrázky z výprav za poznáním.

Nahoře: Zvědavě vykukující larvičky chrostíků ze své schránky.

Dole: Další dva chrostíci, dřípatka horská, poznali jste larvu vážky? A ještě sýkora uhelníček a jeden pavouček.

  

    

Bobři jsou hodně pracovití.

Bobří hráz.

Když objevujeme zaniklé osady nalézáme krásná místa.

No není nádherná?

Bylinky a sazeničky ve verandě.

Ten bobr se nemohl rozhodnout, kde bude hlodat...

 

O svatojakubské noci jsme nasbírali devatero kouzelných bylin, uvařili kouzelný čaj, zapálili slavnostní táborák (byť jen ve stolním provedení) a pak jsme si hezky vyprávěli.

Fešanda z vyrovnávačky.

Otakárek fenyklový

 

Pijavku koňskou zná každý, ale už jste viděli splešťuli blátivou? Ano, tu, co znáte z Ferdy a ze Včelích medvídků.

Mladí hydrobiologové v akci.

 

 

 

Dole uvidíte fotky z již smazaných "Aktuálních slovíček".

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 
     

    

 
 

 

TOPlist